Dan Barbilian

Informaţii privind concursul "Ion Barbu - Dan Barbilian":

În perioada 28 - 30 octombrie 2016, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Călăraşi a organizat la Călăraşi ediţia a XXI-a a Concursului "Ion Barbu - Dan Barbilian".

Concursul este cuprins în Calendarul concursurilor naţionale şcolare (organizate în anul şcolar 2016 - 2017, fără finanţare M.E.N.C.Ş., înregistrat cu nr. 27492/12.02.2016).

La concursul de matematică, susţinut sâmbătă, 29 octombrie, la Şcoala Gimnazială "Nicolae Titulescu" Călăraşi, au participat 337 elevi din clasele V-VIII din judeţele Brăila, Călăraşi, Constanţa, Dâmboviţa, Giurgiu, Ialomiţa, Olt, Prahova, Tulcea, Vâlcea, municipiul Bucureşti, Bulgaria şi Republica Moldova. Festivitatea de premiere a avut loc duminică, 30 octombrie, începând cu ora 9.30, la sala Barbu Ştirbei.
     S-au acordat 3 medalii de aur, 3 medalii de argint, 3 medalii de bronz, 60 menţiuni şi 13 premii speciale. Premianţilor li s-au oferit diplome şi premii importante în bani şi cărţi.

Subiectele, baremele de evaluare şi rezultatele obţinute la concurs (secţiunile de matematică şi literatură) pot fi accesate dând click pe link-ul corespunzător din bara stângă a acestei pagini.

Imagini din timpul concursului

barb1 barb2 barb3 barb4 barb5 barb6 barb7 barb8 barb9 barb10 barb11 barb12 barb13 barb14 barb15 barb16 barb17 barb18 barb19 barb20

Informaţii privind concursul "Mathematical Danube Competition":

Concursul "Mathematical Danube Competition" s-a desfăşurat sâmbătă, 29 octombrie 2016, între orele 10.00 - 14.00, la Şcoala Gimnazială "Nicolae Titulescu" Călăraşi.
"Mathematical Danube Competition" este un concurs de pregătire pentru Olimpiada Internaţională de Matematică şi Balcaniadă. Au participat 62 elevi din lotul lărgit al României, Bulgariei şi Republicii Moldova: 21 la secţiunea Juniori şi 41 la secţiunea Seniori.
     Festivitatea de premiere a avut loc duminică, 30 octombrie, începând cu ora 9.30, la sala Barbu Ştirbei. S-au acordat 6 medalii de aur, 5 medalii de argint, 10 medalii de bronz, diplome şi premii importante în bani şi cărţi.