Dan Barbilian
sigla3

INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI CĂLĂRAŞI

sigla1

Informaţii privind concursul "Ion Barbu - Dan Barbilian":

În perioada 23 - 25 octombrie 2015, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Călăraşi a organizat la Călăraşi ediţia a XX-a a Concursului "Ion Barbu - Dan Barbilian". Concursul este cuprins în Calendarul concursurilor naţionale şcolare (înregistrat la MECS cu nr. 26364/21.01.2015).

La concursul de matematică, susţinut la Şcoala Gimnazială "Nicolae Titulescu", au participat 357 de elevi din judeţele Călăraşi, Constanţa, Dâmboviţa, Dolj, Giurgiu, Ialomiţa, Iaşi, Mehedinţi, Olt, Prahova, Teleorman, Tulcea, Vâlcea, municipiul Bucureşti, Bulgaria şi Republica Moldova.
     S-au acordat 4 medalii de aur, 4 medalii de argint, 5 medalii de bronz, 90 menţiuni şi 8 premii speciale. Festivitatea de premiere a avut loc duminică, 1 noiembrie, la sala Barbu Ştirbei din Călăraşi.
     Subiectele şi rezultatele la Concursul "Ion Barbu - Dan Barbilian" pot fi vizualizate sau descărcate dând click pe link-ul corespunzător din bara stângă a acestei pagini.

Informaţii privind concursul "Mathematical Danube Competition":

"Mathematical Danube Competition" este un concurs de pregătire pentru Olimpiada Internaţională de Matematică şi Balcaniadă. Concursul se adresează elevilor din lotul lărgit al României şi Republicii Moldova.
     Concursul "Mathematical Danube Competition" s-a desfăşurat pe data de 31 octombrie 2015, la Şcoala Gimnazială "Carol I". Au participat 64 de elevi din Baia Mare, Botoşani, Bucureşti, Călăraşi, Chişinău, Constanţa, Iaşi şi Slatina. S-au acordat 6 medalii de aur, 8 medalii de argint şi 18 medalii de bronz.
     Subiectele şi rezultatele la Concursurile "Ion Barbu - Dan Barbilian" şi "Mathematical Danube Competition" pot fi vizualizate sau descărcate dând click pe link-urile corespunzătoare din bara stângă a acestei pagini.