Dan Barbilian
sigla3

INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI CĂLĂRAŞI

sigla5

Informaţii privind concursurile "Mathematical Danube Competition" şi "Ion Barbu - Dan Barbilian":

Concursul "Mathematical Danube Competition" a avut loc pe data de 18 octombrie 2014 la Şcoala Gimnazială "Nicolae Titulescu" Călăraşi.
"Mathematical Danube Competition" este un concurs de pregătire pentru Olimpiada Internaţională de Matematică şi Balcaniadă. Au participat 50 elevi din lotul lărgit al României şi Republicii Moldova: 19 la secţiunea Juniori şi 31 la secţiunea Seniori. S-au acordat 5 medalii de aur, 8 medalii de argint, 9 medalii de bronz. Festivitatea de premiere va avea loc la sala Barbu Ştirbei duminică, 26 octombrie, începând cu ora 10.00.

Concursul interjudeţean, cu participare internaţională, "Ion Barbu - Dan Barbilian" se va desfăşura în perioada 24 - 26 octombrie 2014. Concursul, aflat la a XIX-a ediţie, se adresează elevilor din clasele V-VIII. Alături de elevi din judeţul Călăraşi, Bulgaria şi Republica Moldova au fost invitaţi să participe, prin intermediul inspectoratelor şcolare, câte 8 elevi (2 din fiecare clasă) din fiecare din judeţele: Argeş, Brăila, Buzău, Constanţa, Dâmboviţa, Galaţi, Giurgiu, Ialomiţa, Ilfov, Prahova, Teleorman, Tulcea, Vrancea şi municipiul Bucureşti.
Şcolile care doresc să participe la concurs, cu elevi care nu au fost selecţionaţi în lotul reprezentativ (de 8 elevi), sunt invitate să vireze pentru fiecare elev înscris, până la data de 20 octombrie, în contul Asociaţiei de Părinţi al Şcolii Gimnaziale "Nicolae Titulescu" Călăraşi (IBAN RO79RNCB0098127388940001, deschis la BCR), suma de 20 de lei.
Concursul este cuprins în Calendarul concursurilor naţionale şcolare (înregistrat la MEN cu nr. 24336/08.01.2014).

Precizări privind organizarea concursului "Ion Barbu - Dan Barbilian":
1. Programa pentru concurs cuprinde conţinuturile parcurse în anii anteriori, iar din programa anului curent, inclusiv temele: numere naturale (clasa a V-a), divizibilitate (clasa a VI-a), numere raţionale, triunghiuri şi patrulatere (clasa a VII-a), numere reale (clasa a VIII-a).
2. Festivitatea de deschidere va avea loc vineri, 24 octombrie 2014, la orele 18.00; concursul se va desfăşura sâmbătă între orele 10.00 - 13.00 la Şcoala Gimnazială "Nicolae Titulescu" Călăraşi, iar festivitatea de premiere, duminică, începând cu ora 10.00, la sala Barbu Ştirbei.
3. Se vor acorda premii în bani, diplome şi medalii.
4. Cheltuielile de transport vor fi suportate de către participanşi.
5. Vă rugăm să transmiteţi, până la data de 20 octombrie 2014, la adresele de e-mail stoianovicigheorghe@gmail.com şi constadi@yahoo.co.uk (pentru alcătuirea bazei de date), tabelul nominal cu datele elevilor participanţi, conform machetei:

Nr. crt.Numele şi prenumele elevuluiClasaŞcoala şi localitateaJudeţul/Municipiul BucureştiNumele şi prenumele profesorului care a pregătit elevul

21 octombrie 2014
Lista cu elevii înscrişi la Concursul "Ion Barbu - Dan Barbilian" se află aici. Eventualele erori privind numele, clasa, şcoala sau localitatea le puteţi semnala până miercuri, 22 octombrie, ora 18.00 la numărul de telefon 0722763683 (prof. Iordache Camelia).