Dan Barbilian

Informaţii privind concursul "Ion Barbu - Dan Barbilian":

În perioada 24 - 26 octombrie 2014, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Călăraşi a organizat la Călăraşi ediţia a XIX-a a Concursului "Ion Barbu - Dan Barbilian". Au participat 486 elevi din clasele V-VIII din judeţele Argeş, Brăila, Buzău, Călăraşi, Constanţa, Dâmboviţa, Galaţi, Giurgiu, Ialomiţa, Iaşi, Ilfov, Olt, Prahova, Teleorman, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, municipiul Bucureşti şi Republica Moldova. Festivitatea de deschidere a avut loc loc vineri, 24 octombrie 2014. Concursul s-a desfăşurat sâmbătă între orele 10.00 - 13.00 la Şcoala Gimnazială "Nicolae Titulescu" Călăraşi, iar festivitatea de premiere a avut loc duminică la sala Barbu Ştirbei. S-au acordat 11 medalii de aur, 4 medalii de argint, 2 medalii de bronz, 52 menţiuni şi 12 premii speciale.
Concursul este cuprins în Calendarul concursurilor naţionale şcolare (înregistrat la MEN cu nr. 24336/08.01.2014).

Subiectele, soluţiile şi rezultatele de la Concursul "Ion Barbu - Dan Barbilian" pot fi vizualizate sau descărcate dând click pe link-urile corespunzătoare din bara stângă a acestei pagini.

Imagini din timpul concursului

barb1 barb2 barb3 barb4 barb5 barb6 barb7 barb8 barb9 barb10 barb11 barb12 barb13 barb14 barb15 barb16 barb17 barb18 barb19 barb20

Informaţii privind concursul "Mathematical Danube Competition":

Concursul "Mathematical Danube Competition" a avut loc pe data de 18 octombrie 2014 la Şcoala Gimnazială "Nicolae Titulescu" Călăraşi.
"Mathematical Danube Competition" este un concurs de pregătire pentru Olimpiada Internaţională de Matematică şi Balcaniadă. Au participat 50 elevi din lotul olimpic lărgit al României şi Republicii Moldova: 19 la secţiunea Juniori şi 31 la secţiunea Seniori. S-au acordat 5 medalii de aur, 8 medalii de argint, 9 medalii de bronz. Festivitatea de premiere va avea loc la sala Barbu Ştirbei duminică, 26 octombrie, începând cu ora 10.00.