Dan Barbilian

În perioada 1-3 noiembrie 2013, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Călăraşi a organizat la Călăraşi ediţia a XVIII-a a Concursului "Ion Barbu - Dan Barbilian".
     Forme de manifestare:
-  concurs tip Olimpiada Internaţională de Matematică "Mathematical Danube Competition" (participă elevi din lotul olimpic lărgit de juniori şi seniori al României şi Republicii Moldova);
-  concurs naţional de literatură română pentru elevii din clasele a XI-a şi a XII-a;
-  concurs interjudeţean de literatură română pentru elevii din clasa a VIII-a;
-  concurs interjudeţean de matematică adresat elevilor din clasele V-VIII;
-  conferinţă susţinută de academicianul Solomon Marcus.

Concursul Ion Barbu - Dan Barbilian este cuprins în Calendarul concursurilor naţionale şcolare (înregistrat la MEN cu nr. 26461/ 18.01.2013).

Festivitatea de deschidere a avut loc loc vineri, 1 noiembrie, la orele 18.00; concursurile s-au desfăşurat sâmbătă între orele 10.00 - 13.00, iar festivitatea de premiere a avut loc duminică la ora 10.00.

La concursul "Mathematical Danube Competition" au participat 57 elevi din Alexandria, Brăila, Bucureşti, Constanţa, Giurgiu, Iaşi, Ploieşti, Râmnicu Vâlcea, Sibiu, Târgovişte, Tulcea şi Republica Moldova. S-au obţinut 6 medalii de aur, 4 medalii de argint, 10 medalii de bronz.
     La concursul interjudeţean de matematică pentru clasele V-VIII au participat 453 elevi din judeţele Argeş, Brăila, Călăraşi, Constanţa, Giurgiu, Ialomiţa, Iaşi, Prahova, Sibiu, Tulcea, Vâlcea, Municipiul Bucureşti, precum şi elevi din Republica Moldova. S-au obţinut 4 medalii de aur, 4 medalii de argint, 5 medalii de bronz, 52 menţiuni şi 9 premii speciale.
     Concursul de literatură pentru elevii din clasele VIII, XI şi XII s-a desfăşurat sâmbătă, 2 noiembrie 2013, la Colegiul Tehnic "Ştefan Bănulescu" Călăraşi. Au participat 75 elevi din clasa a VIII-a şi 63 elevi din clasele a XI-a şi a XII-a. S-au obţinut 3 medalii de aur, 3 medalii de argint, 4 medalii de bronz, 44 menţiuni şi 1 premiu special.

Imagini din timpul concursului

barb1 barb2 barb3 barb4 barb5 barb6 barb7 barb8 barb9 barb10 barb11 barb12 barb13 barb14 barb15 barb16 barb17 barb18 barb19 barb20