Dan Barbilian
sigla3

INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI CĂLĂRAŞI

sigla5

Informaţii privind concursul "Ion Barbu - Dan Barbilian":

Repartizarea concurenţilor în săli
     Lista cu elevii înscrişi la Concursul "Ion Barbu - Dan Barbilian"

Concursul interjudeţean, cu participare internaţională, "Ion Barbu - Dan Barbilian" se desfăşoară în perioada 24 - 26 octombrie 2014. Concursul, aflat la a XIX-a ediţie, se adresează elevilor din clasele V-VIII. S-au înscris 533 de elevi din judeţele Argeş, Brăila, Buzău, Călăraşi, Constanţa, Dâmboviţa, Galaţi, Giurgiu, Ialomiţa, Ilfov, Olt, Prahova, Teleorman, Tulcea, Vâlcea, Vrancea şi municipiul Bucureşti.
Concursul este cuprins în Calendarul concursurilor naţionale şcolare (înregistrat la MEN cu nr. 24336/08.01.2014).

Precizări privind organizarea concursului "Ion Barbu - Dan Barbilian":
1. Programa pentru concurs cuprinde conţinuturile parcurse în anii anteriori, iar din programa anului curent, inclusiv temele: numere naturale (clasa a V-a), divizibilitate (clasa a VI-a), numere raţionale, triunghiuri şi patrulatere (clasa a VII-a), numere reale (clasa a VIII-a).
2. Festivitatea de deschidere are loc loc vineri, 24 octombrie 2014, la orele 18.00; concursul se va desfăşura sâmbătă între orele 10.00 - 13.00 la Şcoala Gimnazială "Nicolae Titulescu" Călăraşi, iar festivitatea de premiere, duminică, începând cu ora 10.00, la sala Barbu Ştirbei.
3. Se vor acorda premii în bani, diplome şi medalii.
4. Cheltuielile de transport vor fi suportate de către participanşi.

Publicarea subiectelor şi afişarea rezultatelor
La finalul concursului, subiectele şi rezultatele vor fi publicate pe această pagină şi se vor putea descărca printr-un click pe link-urile corespunzătoare din bara stângă.

Informaţii privind concursul "Mathematical Danube Competition":

Concursul "Mathematical Danube Competition" a avut loc pe data de 18 octombrie 2014 la Şcoala Gimnazială "Nicolae Titulescu" Călăraşi.
"Mathematical Danube Competition" este un concurs de pregătire pentru Olimpiada Internaţională de Matematică şi Balcaniadă. Au participat 50 elevi din lotul lărgit al României şi Republicii Moldova: 19 la secţiunea Juniori şi 31 la secţiunea Seniori. S-au acordat 5 medalii de aur, 8 medalii de argint, 9 medalii de bronz. Festivitatea de premiere va avea loc la sala Barbu Ştirbei duminică, 26 octombrie, începând cu ora 10.00.